İş Arama Sürecinde Başarı İçin Kararlı ve Pozitif Olun !!!

En son güncellendiği tarih: 9 Haz 2019


Merhaba değerli okuyucularım.

Mayıs ayı bitmek üzere ve kısa bir süre sonra yaz tatili başlayacak ardından bayram ve seçim derken zaman çabucak geçiveriyor.

Eğer hala iş arayışında iseniz bu dönemi fırsata çevirebilir ve Eylül ayına kadar siz de niteliklerinize uygun çalışmayı çok istediğiniz o işe girmek için yaz dönemini iyi bir planlama süreci ile değerlendirebilirsiniz.

Bu gün iş arama portallarını sizin için şöyle bir gözden geçirdim ve yayınlanan ilanların sayısını ortalama olarak hesapladım.


KariyerNet'te 70.718

Yenibiriş'te 7.869

Secretcv de 10.111

İŞKUR verilerine göre de 503.996 ilan yayında.


Pozitif bakış açısıyla değerlendirdiğinizde iş başvuru yapabileceğiniz hala binlerce iş ilanı var demektir.

Uzun süredir iş arayışında olup, olumlu yanıt alamadığı için stres, öfke, panik hisleri nedeniyle duygusal kontrolünü kaybetmiş, çaresizlik hissine kapılmış danışanlarımdan sürekli mesajlar alıyorum. Genellikle de şöyle başlıyorlar; “Umudumu kaybettim aylardır işsizim / O kadar başvuruda bulundum bu iş arama portalları hiçbir işe yaramıyor/ Torpilin yoksa sana iş de yok …

Bu duygular iş görüşmelerine de yansıdığı için görüşmelerinde başarı oranı da düşüyor. Bundan 4 yıl önce mülakat yaptığım bir aday geldi aklıma. En basit soruya bile isteksizce ve yarım yamalak cevaplar veriyor, sürekli oflayıp pufluyor ve oturduğu yerde sürekli pozisyon değiştiriyordu. Kendisini iyi hissedip hissetmediğini sorduğumda “o kadar çok iş görüşmesine katıldım ki artık kendimi anlatmaktan çok yoruldum ve sıkıldım” dedi. Tamamen heyecan ve enerjisini kaybetmişti.

Bir düşünün uzun zamandır iş arıyorsunuz ve görüşmeye davet edilme fırsatını elde ettiniz ve tam da o iş görüşmesi anında artık tükendiğinizi hissediyorsunuz.

Eğer hayatınızla ilgili bir değişiklik istiyorsanız bunu ancak siz yapabilirsiniz. Bunun için çabalayacak tek kişi sizsiniz. İş arama sürecinde başarılı olmak istiyorsanız kararlı ve pozitif olmaktan vazgeçmeyin. Kendinize güveninin, gidin ve kendinizi mükemmel bir şekilde anlatın.

Yeni bir haftaya başlamadan önce iş arama sürecinizde heyecan ve enerjinizi yeniden harekete geçirebilmek için nelere odaklanmanız gerektiği ile ilgili sizin için bazı ipuçları hazırladım.


Panik Butonunu Kapatın

1. Panik Butonunu Kapatın

Şu anda sıfırdan başlıyoruz. Öncelikle an itibari ile iş arama sürecinizle ilgili yaşadığınız tüm olumsuzlukları aklınızdan silin. İç sesinizi susturamadığınız sürece, beyniniz kendini kapatacak ve yeni bir şeyler düşünmeniz konusunda sizi engelleyecektir. Geçmiş ve gelecek için endişelenmekten vazgeçin. Şu an artık harekete geçme zamanı.
2. Kendinize Zaman Ayırın ve Rahatlayın


İş arama süreciniz boyunca her gün düzenli olarak dışarı çıkın açık havada yürüyün. Yaşam ile bağınızı koparmayın, arkadaşlarınızla olan iletişimi kesmeyin. Kitap okuyun, müzik dinleyin. Bol bol ruhunuzu dinlendirecek yöntemleri deneyin.Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir çalışma alanı yaratın

3. Kendinize Rahat Bir Çalışma Alanı Yaratın


Evde, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir çalışma ortamı hazırlayın. Masanın başına geçin. Sandalyenize dik oturun. Varsa bilgisayarınızı açın. Yoksa not defteri de olur. Renkli kalemlerinizi yanınıza almayı unutmayın. Kendinize iş arama sürecinizle ilgili bir çalışma süresi belirleyin ve her gün düzenli olarak bu süre içinde o masanın başında olun.


4. Önceliklerinizi Belirleyin


Uzun süren iş arama dönemlerinde dikkatimiz dağılır. İşsiz kalma korkusu ile her işe başvurmaya çalışır ya da iş arama sürecinden uzaklaşabilirsiniz. Dikkatiniz dağıldığında yaşam amacınıza dönerek önceliklerinizi yeniden belirleyebilirsiniz. Sizin için öncelikleriniz 10’dan geriye; iyi bir iş ,kariyer, sağlık ,aile ve spor vb olarak gidebilir. Siz de isterseniz kendinize 10’ dan geriye sıralayarak bir öncelik belirleme çizelgesi hazırlayabilirsiniz.

5. Sizi engelleyen korkulardan kurtulun


Eğer uzun bir süre kendinizi bir duvar içine hapsedersiniz bu duvarlar sizin konfor alanınız haline gelecektir. Konfor alanı sizi engelleyen bir uyuşturucu gibidir.


Korkularınızı bir kenara bırakın. Kendinize iş yaşamında başarılı olmuş rol modeller bulun ve onları takipte kalın. Hatta onları taklit etmekten çekinmeyin.

NeGatiF duyguları çöpe atın. “Benim elimde değil , param olsa kursa giderdim, zaten ben beceriksizin biriyim, ben yapamam, yeni bir iş ve her şeye yeniden başlamak çok sıkıcı” gibi söylemlerden kurtulun. PoZitiF duygulara yönelmek için kendinizi gerekirse zorlayın. “Hayatımın sorumluluğu benim elimde daha önce başardım yine yapabilirim, yeni bir iş benim için yeni bir amaç demek… “6. Tutkunuzu Bulun


Nasıl bir iş’te çalışırsam kendimi daha mutlu hissederim? Bu madde daha çok kariyerinde değişiklik yapmak isteyenler için bence dikkate değer bir gözden geçirme sürecidir.

Ofis ortamında, masa başında bilgisayarla çalışılan bir İK ’cı ya da muhasebeci

Açık ofis ortamında kalabalık bir ekiple, sürekli telefon görüşmeleri ve toplantılara katılan (kurumsal iletişim uzmanı, pazarlama uzmanı ya da bir çağrı merkezi çalışanı

İş seyahatlerinin yoğun olduğu farklı yerler görebildiğin sürekli farklı insanlara ve farklı kültürlerle bir arada olabildiğin turizmci ya da satış müdürü7. Hedeflerinizi Oluşturun


Hedefler hareket safhasıdır. Sizin konfor alanınız dışında ve zorlayıcı olmalıdır. Ne kadar çok kişi ile paylaşırsanız o kadar çok motivasyon desteği alırsınız. Ayrıca sizi vazgeçmekten alıkoyar ve güç verir. Hedeflerinizi oluştururken hangi koşullarda neyi nasıl yapacağınızı içermesine dikkat edin. İş arama süreciniz başladığı andan itibaren kendinize bir zaman aralığı belirleyin. Örneğin 6 ay. Yaptığınız tüm iş görüşmelerini gözden geçirin neleri daha iyi yapsaydınız o işi alma / kabul etme şansınız olurdu ? Olumsuz geçen iş görüşmelerini unutun ve geliştirilmesi gereken pozitif alanlarınıza odaklanarak bir sonraki iş görüşmesi için hazırlık yapın.

8. Kendinize Sorular Sorun. Neye Ulaşmak İstiyorum ?


Sizin şu an odaklandığınız konunun iş bulma süreciniz olduğunu unutmayın. Nasıl bir iş istiyorum? Hangi becerilere sahibim? istediğim işe sahip olabilmek daha başka neler yapmalıyım? Daha farklı neler yapabilirim? Not defterinizi kullanmayı unutmayın. Mümkünse renkli kalemlerle notlarınızı detaylıca yazın.


Eylem Planınızı Oluşturun ve Harekete Geçin

10. Eylem Planınızı Oluşturun ve Harekete Geçin


Eylem Adımları sizi ulaşmak istediğiniz noktaya taşıyacak pozitif durumları ifade etmelidir. Şimdi ben yukarıdaki tabloya göre kendimi 3 puan üzerinden değerlendiriyorsam 10 ‘a ulaşmak için neleri hayata geçirmem gerek. Eylem planlarım neler olmalı tek tek yazın. En az 5 eylem planı yazarak başlayabilirsiniz.

Eylem: Yabancı dil seviyemi 1 kur üste çıkartabileceğim internetteki ücretsiz kursları araştıracağım.

Ne zaman: Bu akşam saat 18.00 itibari ile araştırmaya başlayarak en geç 1 hafta sonra bir kurs seçip başlayacağım.


11. Kendi Hikayenizi Nasıl Yazacağınız Tamamen Sizin Elinizde


Kariyerlerinde başarılı olan aktör ve aktrislerle yapılan röportajlar da çoğunlukla benzer cümleleri duyarız “ hikayeyi okudum ve hikayeye inandım”diye başlar. Bir iş görüşmesine gittiğinize onlara kendi hikayenizi anlatın. Siz kimsiniz? Neden oradasınız? Hangi becerilere sahipsiniz? Hangi davranışları sergileyerek o işi en iyi şekilde yapabilirsiniz? Daha önce neleri başarmıştınız? Kendinize sürekli bunları sorun ve gelen sese kulak verin. Önce kendi hikayenize kendiniz inanın. İş görüşmesine gitmeden en az 200 kez kendinize ve çevrenizde bulduğunuz herkese hikayenizi anlatın.


Kariyer Koçu İle Çalışın

12. Kariyer Koçu İle Çalışın

İş arama süreciniz 6 ayı geçti ise ve yaptığınız iş görüşmelerinden bir sonuç alamadıysanız profesyonel bir yardım alın ve bir Kariyer Koçu ile çalışın. Kariyer Koçu ile çalışmak; profesyonel yaşamda ne istediğinizi anlamanıza kendinizle ilgili farkındalığınızı artırmanıza yardımcı olur. Seçtiğiniz kariyere ve belirli bir zaman diliminde ulaşmak istediğiniz hedeflere bağlı olarak becerilerinizi daha da geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz alanları doğru değerlendirmenize konusunda size rehberlik eder. Niteliklerinize uygun olmayan iş ilanlarına yaptığınız başvurular sonucunda gereksiz beklentilerin oluşturacağı stresi azaltır ve iş arama sürecinde sizin istikrarlı kararlı ve pozitif bir şekilde ilerlemenizi ve başarılı olmanızı sağlar.

Seçim sizin.

“Güneşi görmek istiyorsanız gölgeden çıkmalısınız”

Kendinize iyi bakın

Benimle kalın...

3 görüntüleme0 yorum
OBAY Eğitim ve Danışmanlık
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Instagram
+90 212  706 18 43
Esentepe Mh. Keskinkalem Sok. Arya
Plaza No 17,  Esentepe / Şişli  - İstanbul

Tüm Hakları Saklıdır - OBAY Eğitim ve Danışmanlık 2020