Futbol, Performans, Teknoloji ve İnovasyon...

En son güncellendiği tarih: 9 Haz 2019

A Milli Takımımız, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri H Grubu üçüncü maçında son dünya şampiyonu Fransa'yı 2-0 yenerek liderliğe yükseldi.


Bu sabah, dün akşamki maçın gururu ve heyecanı ile uyandım. İnternette haberlere ve yorumlara şöyle bir göz gezdirdim.


Türkiye : 2 - Fransa :0 skorunu görmek beni tekrar keyiflendirdi.


-Baştan sona üstün oynadılar.... -Milliler, maça çok etkili başladılar -Dünyaca ünlü forvetleri olan Fransa Milli Takımı'nın maç sonu istatistiği ise şaşkına çevirdi.. - Hem hücümda hem savunmada başarılı ...


Oyuncuların performanslarının bu kadar yakından ve doğru ölçülmesi ve istatistiksel verilerin maç analizlerinde inovatif bir teknoloji kullanıldığını biliyor muydunuz?

Ben de yeni öğrendim sayılır. Mayıs ayı içinde Epengle Kadife için "KURUMSAL PERFORMANS YÖNETİM SİSTEMİ Harekete Geçen Bir Kurum Yaratmak" ile ilgili sunumu güncelliyordum. Eğitimin açılışını bu sefer farklı bir metafor üzeriden yapmayı planlamıştım.

Internette araştırma yaparken Sportif Bakış, Spor ve Eğitim Bilimleri Dergisinde bir makaleye rastladım.Futbolda,oyuncu performans takibinde Küresel Konum Belirleme (GPS) ve kameralı optik takip sistemlerinin en popüler oyuncu takip sistemleri olduğunu , özellikle profesyonel futbolda performans ölçümü için kullanılmakta olduğundan bahsediyordu. Ayrıca GPS'in giyilebilir bir teknoloji olduğunu tamamen kablosuz ve sadece 16 gr ağırlığında olduğunu öğrenmek beni oldukça etkiledi. Bu sistemle hem rakip takımı inceleme olanağı bulunuyor hem de oyun içinde goller, fauller, paslar, ofsaytlar tahmin edilebiliyor ayrıca maç analizlerine de önemli faydalar sağlıyor.


Bir oyuncunun performansı o'nun

✔Koşu Hızı

✔Koşabildiği mesafe

✔Yer

✔Yön

✔İvmelenmesi ile ölçülürken ,

Takımın performansı ise ; takımın toplam fiziksel performansı ile ölçülüyor.

Tabi bu arada en önemli görev Teknik Direktörde.

Maç esnasında ekibe taktiksel varyasyonlar vermesi, rakip takıma karşı, takımını sahanın etkin kullanımı konusunda yönlendirmesi, hücum ve savunma konusunda sürekli geri bildirimde bulunması Takımın Başarısında en büyük destek ve güç.

Ben eğitimime bu makaleden esinlenerek bir giriş yaptım ve size bu gün Kurumsal Performans Yönetimi yerine Futbol Maçı ve

Buz Pateni anlatacağım dedim. 2 gün boyunca oldukça keyifli ve eğlenceli geçen bir eğitim oldu.

A Milli futbol takımımızdaki her bir oyuncumuz kendine düşen görevi bireysel olarak gerçekleştirdiler, iyi bir takım oyunu sergilediler ve gösterdikleri başarılı performans ile Fransa karşısında ülkemize tarihi bir galibiyet kazandırdılar.

Sayın Şenol Güneş'e hocamız ; futbolcularını iyi tanıyan , onların potansiyelini bilen , motive edebilen, ilham veren iyi bir lider, iyi bir teknik direktör .

Bu galibiyet, Ülkemize, A Milli Futbol Takımımıza ve Şenol Güneş'e çok yakıştı.


Teşekkür ederiz.


İ

0 görüntüleme0 yorum
OBAY Eğitim ve Danışmanlık
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Instagram
+90 212  706 18 43
Esentepe Mh. Keskinkalem Sok. Arya
Plaza No 17,  Esentepe / Şişli  - İstanbul

Tüm Hakları Saklıdır - OBAY Eğitim ve Danışmanlık 2020